حاج محمد نمازی، 1351 – 1275، شیراز

زنده یاد حاج محمد نمازی فرزند حاج محمد حسن تاجر نمازی از تاجران موفق و از خانواده‌های خوش‌نام و بزرگ شیرازی بود. وی در کودکی به خارج از کشور رفت و در سال 1323 شمسی در بحبوحه‌ی جنگ جهانی دوم، پس از مراجعت به کشور و مشاهده‎ی اوضاع نابسامان مردم شیراز که از درد و رنج بیماری‌های لاعلاج و فراگیر در عذاب بودند، تمامی هم و غم خود را برای ایجاد مرکزی طبی و بهداشتی برای درمان مردم فقیر و ناتوان به کار برد. شادروان نمازی، پس از مشورت با اهل فن به این نتیجه رسید که بیشتر امراض و بیماری‌های شایع به دلیل دسترسی نداشتن به آب آشامیدنی سالم و بهداشتی است. در آن زمان امراض گوناگونی نظیر حصبه و وبا جان بسیاری از مردم شهر شیراز و دیگر نقاط ایران را می‌گرفت و اکثر قریب به اتفاق پزشکان یکی از راه‌های عمده‌ی درمان این بیماری‌ها و ریشه کن ساختن آن‌ها را تصفیه و سالم‌سازی آب شرب مردم می‌دانستند.

بنابراین شادروان نمازی با سرمایه‌ی شخصی‌اش و به کمک دوستان و نزدیکانش در صدد احداث تصفیه‌خانه و لوله‌کشی آب شهری بر آمد و این امر با همت بلند وی تحقق یافت و شیراز اولین شهر ایران بود که از نعمت آب لوله‌کشی سالم بهره‌مند شد.

پس از این که مرحوم نمازی از این امر فراغت یافت، یکی از بهترین و مصفاترین باغ‌های شهر شیراز به نام باغ کفش‌گر را خریداری و بیمارستان نمازی را در آن بنا کرد. پس از آن به منظور اداره‌ی بهتر و استفاده از پیشرفته‌ترین علوم پزشکی و دستاوردهای روز دنیا، بنیادی به نام «بنیاد ایران» را بنیان نهاد که اعضای آن عبارت بودند از هیأت مدیره و مشاوران عالی‌رتبه و پزشکان مجرب و تحصیل‌کرده. وظیفه‌ی بنیاد ایران نظارت بر امور بیمارستان و توسعه‌ی آن بود. پس از ثبت رسمی بنیاد ایران به دست زنده‌یاد نمازی، او برای دوام و بقای مرکز یاد شده با تنظیم سندی، بیمارستان را وقف نمود تا این مجتمع خدماتی – درمانی عظیم برای همیشه و تا ابد برای خدمت رسانی به مردم پا برجا بماند.

منبع: دانستنیها شماره 214 – نیمه‌ی دوم مهرماه 1397


/ 0 نظر / 15 بازدید